ADVANCE MD K 120 SW N E Multideck refrigerator with Solid End Panels
Sustainable
The FM-120KE-50-HC uses refrigerant R290. This natural refrigerant is not only climate-friendly, but also boosts the machine, when it comes to performance and production capacity.
Material
The exterior is made of stainless steel and the closed water circuit provides maximum protection against any type of contamination during the entire ice production process. All Hoshizaki machines are easy to use, clean and maintain.
Unique Technology
The FM series has a worktime-based replacement system, which can be monitored with an intuitive control display for preventive maintenance. Hoshizaki was the first to introduce an automated water circuit rinse cycle, to avoid harmful mineral residues from clogging the hydraulic system and maintaining top sanitary conditions.
Smart Design
Like all Hoshizaki Ice makers, the FM-120KE-50-HC is designed to last and comes with smart design extras. The Flaker uses carbon graphite bushings instead of conventional ball bearings allows the machine to work entirely without grease. Here, the absence of moving parts prevents wear and tear, while the water-lubricated bearings protect the system from unpleasant calcification and bacterial contamination.
Perfect Fit
With outside dimensions W x D x H of mm, the FM-120KE-50-HC is compact and makes a perfect fit for small spaces.
Plug&Play
The smart plug-and-play design guarantees an easy and quick set-up.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | F115-C127 |
| Model name | FM-120KE-50-HC Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Flake ice maker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK |
| Title | Flaker, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Single Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 940 mm |
| Width (packed) | 1046 mm |
| Depth | 600 mm |
| Depth (packed) | 706 mm |
| Height | 800 mm |
| Height (packed) | 887 mm Volume (packed) 0.655 m³ Dimensions legs Including legs at 89 mm |
| Electric Consumption | 0.355 kW Energy consumption 0.355 kWh |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 5 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.05MPa (0.5bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C |
| Electrical circuit breaker protection | 6 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 88 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 0.655 kW |
| Net weight | 76 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 57 kg Volume, gross 0.655 l |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Flake Ice production 125 |
| Water consumption | Air cooled ice makers 0.125 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration |
| CO2 equivalent | 0.3 kg |
| Refrigerant | 0.1 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | F115-C127 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |