ADVANCE MD K 120 SW N E Multideck refrigerator with Solid End Panels
This Hoshizaki IM-100PE is the new standard IM CUBE variant of a Cuber, Self Contained producing up to 104 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Large cubes, Standard) per 24 hours. The dimensions of this model are mm without legs.
SET YOURSELF UP FOR GROWTH AND SUCCESS.
The IM CUBE models come with smart product improvements (compared to the previous IM range), such as automated cleaning (wash auto-restart), water circuit cleaning notification, condenser cleaning notification, scoop holder kit (optional), higher-grade stainless steel, magnetic DC Pump Motor with variable speed, and stand-by/wash buttons. Below is an overview of our new product features and their benefits. We also highlight our legacy features and their continued value.
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
OPERATOR/MAINTENANCE CONVENIENCE
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M114 |
| Model name | IM-100PE Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM Cube |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Legs, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Single Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 704 mm |
| Width (packed) | 805 mm |
| Depth | 506 mm |
| Depth (packed) | 580 mm |
| Height | 1210 mm |
| Height (packed) | 1375 mm Volume (packed) 0.642 m³ Dimensions legs for legs add 70-110mm |
| Electric Consumption | 0.485 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 83 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 1.19 kW |
| Net weight | 71 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 50 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard Ice production 104 |
| Water consumption | Air cooled ice makers 0.39 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, UV-C sanitization kit, internal drain pump (Pump motor kit and bracket) |
| CO2 equivalent | 0.42 kg |
| Refrigerant | 0.14 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M114 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |