IM-65PE-E-Q Ball Ice Maker, Self Contained
ADVANCE MULTIDECKS
The ADVANCE ADVANCE MD K 120 SW N E is a Multideck refrigerator with Solid End Panels with a net usable volume of 530 l.
The Multideck Series features an intelligent airflow system that ensures stable and uniform cooling across all shelves, from top to bottom. High-quality insulation and eco-friendly refrigerants help reduce energy consumption and operational costs, supporting a more sustainable business.
The dimensions (W x D x H) of the ADVANCE MD K 120 SW N E are 1200 x 750 x 2000 mm.
ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
Clear visibility is key to every self-service concept. Each Multideck features bright LED lighting on every shelf, illuminating snacks, drinks, and ready meals in an attractive, uniform way.
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΒΑΡΙΑ ΦΟΡΤΙΑ
Thanks to integrated leveling ADVANCE Multidecks are stable and can positioned on any surface. All Mutlidecks come with a set of 4 wheels and leveling feet.
EASY OPERATION & MAINTENANCE
Daily work should be smooth and efficient. The Multideck Series offers adjustable shelves that can be angled or repositioned to match changing product ranges.
EASY CLEANING & HYGIENE
Hygiene is essential in all food-service environments. The Multideck interior is designed with rounded corners and smooth surfaces, reducing dirt accumulation and simplifying daily cleaning.
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΕΡΔΟΣ
Every Multideck model is designed to balance performance and sustainability. Closed- door variants achieve excellent efficiency values, while night blinds on open models provide up to 28% energy savings* during non-service hours.
*Energy saving refers to energy consumption with night blinds closed 12 hours per day in comparison to energy consumption with night blinds open for 24 hours per day.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 221123150 |
| Model name | ADVANCE MD K 120 SW N E Product availability -- NEW DESIGN. This model is available soon |
| Brand | Advance |
| Warranty period | 2 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Multideck refrigerator with Solid End Panels |
| Accessories included | 4 stainless shelves Equipped with 4 stainless shelves, LED lighting for each shelf, night blind, 4 levelling feet and wheels |
| Width | 1200 mm |
| Width (packed) | 1300 mm |
| Depth | 750 mm |
| Depth (packed) | 1000 mm |
| Height | 2000 mm |
| Height (packed) | 2150 mm Volume (packed) 2.8 m³ Energy consumption 5920.3 kWh/year |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency class | standard ISO 23953-1/2:2023 Energy Efficiency Index (EEI) 64.3 EEI Number of shelves 4 Maximum number of shelves 4 Shelf size W 1125 x D 375 mm Temperature (Class: 3M2) -1/+7°C Cover type Night blind Maksimal hyldebelastning 350 mm Maximum shelf load 80 kg End panel type Solid end panel Maximum shelf can load (can = H120 mm x Ø66 mm) 80 Pc Maximum bottom tray can load (can = H120 mm x Ø66 mm) 105 Pc |
| Climate class | 3 (maximum ambient temperatures of 25 °C with 60% RH) Connection load 1600 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 288 kg Insulation type Polyurethane Legs / Castors Feet 34-52 mm |
| Net usable volume | 530 l |
| Net weight | 250 kg |
| Power supply | 230V, 50 Hz Volume, gross 730 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Product type Cabinets Refrigeration capacity 2176 |
| Optional Extras | Price strips, snack baskets, food tray slides |
| CO2 equivalent | 0.999 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.333 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | 221123150 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Snack basket | 1200 |
| for ADVANCE MD K 120 | 760660970 |
| Food tray slide | 1200 |
| for ADVANCE MD K 120 | 760660973 |
| Price strip for ADVANCE MD K 120 | 760660977 |