ADVANCE MD K 120 SW N E Multideck refrigerator with Solid End Panels
This Hoshizaki IM-130CPE is the new standard IM CUBE variant of a Cuber, Self Contained producing up to 108 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Large cubes, Standard) per 24 hours. The dimensions of this model are mm without legs.
SET YOURSELF UP FOR GROWTH AND SUCCESS.
The IM CUBE models come with smart product improvements (compared to the previous IM range), such as automated cleaning (wash auto-restart), water circuit cleaning notification, condenser cleaning notification, scoop holder kit (optional), higher-grade stainless steel, magnetic DC Pump Motor with variable speed, and stand-by/wash buttons. Below is an overview of our new product features and their benefits. We also highlight our legacy features and their continued value.
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
ΑΝΕΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΗ/ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M116 |
| Model name | IM-130CPE Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Self Contained |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM Cube |
| Title | Cuber, Self Contained |
| Accessories included | Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 1004 mm |
| Width (packed) | 1110 mm |
| Depth | 600 mm |
| Depth (packed) | 700 mm |
| Height | 700 mm |
| Height (packed) | 875 mm Volume (packed) 0.6799 m³ Dimensions legs for legs add 100mm |
| Electric Consumption | 0.57 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 91 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 1.45 kW |
| Net weight | 80 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Storage bin capacity | 38 kg |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard Ice production 108 |
| Water consumption | Air cooled ice makers 0.43 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, UV-C sanitization kit |
| CO2 equivalent | 0.375 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.125 kg |
| Refrigerant type | R290 |
| SKU | M116 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Single | 9320-51 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |