ADVANCE MD K 120 SW N E Multideck refrigerator with Solid End Panels
This Hoshizaki IM-240DPE-U is an UltraCUBE variant of a Cuber, Modular & Stackable producing up to 210 kg of the world-famous Hoshizaki ice cubes (Large cubes, Standard) per 24 hours. The dimensions of this model are 1084 x 700 x 500 mm.
ENHANCING HYGIENE AND FOOD SAFETY WITH AN ADDITIONAL SANITIZATION MECHANISM.
The UltraCUBE includes all the features of the Cube model, along with added enhancements for optimized hygiene. Hoshizaki’s innovative UV cleaning mechanism uses UV-light flashes to inhibit harmful contamination of the water tank and standing water, ensuring even safer and cleaner ice.
Below is an overview of our new product features and their benefits. We also highlight our legacy features and their continued value.
INCREASED HYGIENE & FOOD SAFETY
INCREASED PERFORMANCE
INCREASED ICE QUALITY
INCREASED DURABILITY
ΑΝΕΣΗ ΧΕΙΡΙΣΤΗ/ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ
INCREASED ENERGY SAVING
INCREASED WATER SAVING
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | M120-D200 |
| Model name | IM-240DPE-U Extended spec sheets approved 1 Ice maker type Cube icemaker |
| Brand | Hoshizaki |
| Product configuration | Stackable |
| Warranty period | 3 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | UK Sub series IM UltraCUBE |
| Title | Cuber, Modular & Stackable |
| Accessories included | brace, Installation kit, Scoop |
| Corresponding water filters | 4HC-H Twin Water Filter, 4HC Replacement Cartridge |
| Width | 1084 mm |
| Width (packed) | 1196 mm |
| Depth | 700 mm |
| Depth (packed) | 825 mm |
| Height | 500 mm |
| Height (packed) | 640 mm Volume (packed) 0.6315 m³ |
| Electric Consumption | 0.845 kW |
| Ambient temperature (maximum) | 40 °C |
| Ambient temperature (minimum) | 1 °C |
| Voltage | range (Rated |
| Voltage | ) ±6% |
| Water supply pressure (maximum) | 0.8MPa (8bar) |
| Water supply pressure (minimum) | 0.07MPa (0.7bar) |
| Water supply temperature (maximum) | 35 °C |
| Water supply temperature (minimum) | 5 °C Functions Automated cleaning, UV-C sanitization |
| Electrical circuit breaker protection | 5 A |
| Exterior | Stainless steel AISI 441, Galvanized steel (Rear) |
| Gross weight | 96 kg |
| Heat Rejection (AT 32°C, WT 21°C) | 2.25 kW |
| Net weight | 82 kg |
| Power supply | 1/220 - 240V/50Hz |
| Cooling system | Air Cooled |
| Ice type | Large cubes, Standard Ice production 210 |
| Water consumption | Air cooled ice makers 0.67 |
| Optional Extras | 4HC-H water filtration, compatibility kit for stacking combinations including new and previous N series ice makers. Corresponding Bin(s) B-340SB |
| CO2 equivalent | 0.441 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.147 kg |
| Refrigerant type | R290 Corresponding top kits TK-48 for B-340SB (optional, not required), TK-IMD2 for B-340SB |
| SKU | M120-D200 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| 4HC-H Twin | 9320-52 |
| 4 HC Replacement Cartridge | 9655-11 |