ADVANCE MD K 120 SW N E Multideck refrigerator with Solid End Panels
FOOD SAFETY & TEMPERATURE STABILITY
The efficient air circulation system helps to maintain perfect storage temperatures and to recover the inside temperature rapidly after each door opening and defrosting. The automatic defrost function ensures stable temperatures at all times. The wide, magnetic gaskets provide an effective seal.
COMPARTMENTALIZED DESIGN
The condenser is positioned on top of the cabinet, which brings multiple advantages. The cabinets can be hosed down in one run, without risking electric shortcuts. As the evaporator is positioned on top of the cabinet, valuable space inside the cabinet can be used for storage.
LOW RUNNING COSTS & SUSTAINABILITY
The energy-efficient refrigeration technology implemented in this broad line-up of storage cabinets can help save running costs on an everyday basis. The Premier KG 140 L runs on natural refrigerant and has climate class 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH).
ΕΡΓΟΝΟΜΙΚΟ & ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ
Extras, like the practical pedal-foot door opener, allow hands-free opening, contribute to a healthier work environment, and are a real time-saver for hectic kitchen operations. The functional and intuitive display is easy to understand and use.
HYGIENE & WASTE REDUCTION
Thanks to the rounded corners, smooth surfaces, and molded rails, frequented cleaning routines become a quick and simple task. The practical anti-tilting function prevents spillage. The Interior and exterior are made of AISI 304 stainless steel and are perfectly suitable for humid locations.
EASY CUSTOMIZATION & FLEXIBILITY
Easily adjusted to your requirements, for example, the position of the door and the foot pedal. Also accommodates shelves up to 18-22 levels (4 shelves included) offering you high flexibility for different types of produce.
| Specification | Value |
|---|---|
| Item number | 182701010 |
| Model name | Premier M 70 L DR Extended spec sheets approved 1 |
| Brand | Hoshizaki |
| Warranty period | 6 Years on Parts & Labour - based on country agreement |
| Country of origin | Turkey |
| Title | Refrigerator |
| Accessories included | 3 grey shelves (530 x 650mm) + 1 bottom shelf, Pedal door opener with overload protection Equipped with Right hand hinged reversible door with lock, automatic door closing, pedal door opener, 4 grey shelves, LED lighting |
| Width | 690 mm |
| Width (packed) | 750 mm |
| Depth | 848 mm |
| Depth (packed) | 880 mm |
| Height | 1950 mm |
| Height including legs (minimum) | 2080 mm |
| Height including legs (maximum) | 2130 mm |
| Height (packed) | 2150 mm Volume (packed) 1.419 m³ Energy consumption 341 kWh/year |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency class | standard ISO 22041-2019 Energy Efficiency Index (EEI) 24.56 EEI Number of shelves 4 Maximum number of shelves 22 Shelf size 2/1 GN deep |
| Climate class | 5 (max. ambient 40°C w/ 40% RH) Connection load 120 W |
| Exterior | Stainless steel AISI 304 Interior Stainless steel AISI 304 |
| Gross weight | 135 kg Insulation thickness 78 mm Insulation type Polyurethane Legs / Castors H = 130-180 mm (L) |
| Net usable volume | 475 l |
| Net weight | 125 kg |
| Power supply | 230V, 50Hz Sound level 48 dB |
| Temperature range | 5/+12°C Volume, gross 700 l |
| Cooling system | Built-in cooling system Door Type Solid Door Product type Cabinets Refrigeration capacity 206 |
| Optional Extras | Set of legs 130-180 mm Set of castors 125 mm (2 x breaked and 2 x unbreaked) Grey shelf with back guard Grey bottom shelf with back guard Stainless shelf with back guard Stainless bottom shelf with back guard Set of stainless shelves (3 top and 1 bottom) with back guard Master key |
| CO2 equivalent | 0.24 kg GWP 3 GWP |
| Refrigerant | 0.08 kg |
| Refrigerant type | R600a Pricelist notification (short) Models with RU1 valve prepared for external cooling system are compatible with the following refrigerants: R448A, R449A, R452A. In addition the CO2 models prepared for external cooling system are compatible with refrigerant R744 (CO2). Lead time approx. 8 weeks. Pricelist notification (long) Remote models are available soon |
| SKU | 182701010 |
| Accessory name | Item number |
|---|---|
| Shelf (grey) with back guard for GN 2/1 cabinets excl. shelf support | 760660009 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 cabinets | 760660013 |
| Set of castors 125 mm (2 x braked and 2 x unbreaked) | 760660022 |
| Set of legs 130-180 mm | 760660118 |
| Master key | 760660430 |
| Shelf (stainless steel) with back guard for GN 2/1 cabinets (bottom) | 760660437 |
| Shelf (grey) for GN 2/1 cabinets excl. shelf support (bottom) | 760660442 |
| Set of stainless steel shelves (3 top & 1 bottom) with back guard for GN 2/1 cabinets excl. shelf support (single door) | 760660444 |